2016-07-15

Vår främsta programmakare avtackas

Ulla Steioff säger nu att hon har gjort sitt sista program i vår förening på grund av en svår hörselskada och tonar ner sitt engagemang. Otaliga är de programpunkter hon har ansvarat för under åren. Även teaterombudsrollen lämnar Ulla S efter säsongen 2016/2017. Ersättare är Ulla Englund.

Ulla S avtackades häromveckan med en god och trevlig sommarlunch i det gröna - i Anita Lundins trädgård inom Flora-Linnea koloniträdgårdsförening - i ett litet sällskap på Ulla S's egen begäran.

I höstens program kommer Ulla S's namn att fortsätta att finnas med; hon tar emot anmälningar till tre program anordnade av andra. Det vore ju synd att helt tappa kontakten med medlemmarna som hon har arrangerat program åt sedan starten 2002.

BengtK UllaS
Bengt Karlsson, föreningens förste ordförande, pratar roliga minnen tillsammans med Ulla Steioff...
AnitaL SGE
...medan Anita Lundin, föreningens nuvarande ordförande, och Sven-Gunnar Ericson lyssnar intresserat. Ulla Englund gör uppehåll i "kaffet på maten" för att fotografera.